Старий Новий рік – Щедрий вечір та Маланка

Автор: autor  |  14 Січ 2021 | розділ: Без категорії
1610553816_5c3acc14de79c-snowy-still-life-1057327-1920_1200

Старий Новий рік 2021 ми відзначатимемо вже сьогодні, в ніч з 13 на 14 січня. Це радісне і добре свято, коли в Щедрий вечір за столом збирається вся родина, пригощається, веселиться, загадує бажання, просить одне в одного пробачення за образи, говорить приємні слова і привітання.

Напередодні Старого Нового року (31 грудня за старим стилем, 13 січня за новим) або святого Василія Великого (14 січня), український народ відзначає Маланку (Меланку), або Щедрий вечір.

У наших предків Меланка (день святої Меланії 13 січня) символізувала місяць, а Василь (день якого святкується 14 січня) був символом сонця. Вважалося, що в цю ніч Меланка вийшла заміж за Василя.

Під час Щедрої вечері накривають багатий стіл (щедрий вечір), де переважають м’ясні страви. Вдруге протягом зимових Святок готують кутю. Також випікають і спеціальні хліби – «Маланку» та «Василя».  

Чому Старий Новий рік так називається: звідки традиції свята 

Вся справа в тому, що сотню років тому, в 1918 році, був введений в ужиток григоріанський календар. Різниця між двома календарями – старим юліанським і новим григоріанським – склала рівно 13 днів. У зв’язку з цим, дата Нового року змістилася на 13 днів щодо святкування за старим стилем.

Таким чином, ми отримали новий рік, але за старим стилем – Старий Новий рік.  А сама традиція зустрічати Старий Новий рік за юліанським календарем не застаріла завдяки тому, що православна церква досі так і продовжує відзначати його за старим стилем, тобто 14 січня.

  Де святкують Старий Новий рік

У багатьох країнах Старий Новий рік досі залишається улюбленим святом, і люди, переживши зустріч Нового року 1 січня, із натхненням чекають настання чергового – Старого Нового року, у ніч на 14 січня.

Крім України, Старий Новий рік відзначають на території інших пострадянських країн і ближнього зарубіжжя: Молдавії, Грузії, Вірменії, Казахстані, Азербайджані, Узбекистані, Прибалтиці, Сербії, Чорногорії, Румунії, Білорусі, Греції тощо.

Традиції: як відзначають Старий Новий рік

У народі Старий Новий рік називався Щедрим вечором, тому що головною стравою на святковому столі була щедра кутя. Її готували по-особливому, ще до світанку, промовляючи таємні слова і стежачи, щоб вона не розварилася і не втекла через край горщика.

Стіл на Старий Новий рік ломився від пригощань: страв зі свинини, птиці, ковбас, солінь, овочів, пирогів та іншої випічки. Крім того на новорічному столі були вареники з сюрпризами в начинці, на яких ворожили про майбутню долю. Комусь діставалася родзинка – до солодкого життя, комусь зернятко – до врожаю, а комусь монетка – до багатства у прийдешньому році.

На Старий Новий Рік було прийнято пригощати всіх гостей, а також щедрувальників та посівальників, які ходили від хати до хати, співали ритуальних пісень і бажали багатого врожаю, добробуту та здоров’я кожній сім’ї.

Вранці після настання Нового року люди виходили на вулиці і палили снопи «дідухи», а також стрибали через багаття, щоб очиститися від хвороб і вберегтися від нечистої сили.

 Старий Новий Рік – це найкращий час для ворожінь

Дівчата проти ночі 14 січня ворожили на наречених, своє майбутнє, достаток. Ритуал ворожінь на Старий Новий рік зберігся і до наших днів.

Найпростіше традиційне гадання – дівчата кидали на дорогу чобіт. Носок взуття, яке впало на землю, показував, в яку сторону дівчина, яка ворожить, вийде заміж. Якщо чобіт повертався носком до будинку – не бачити дівчині вінця цього року.

Також зі Старим Новим роком пов’язані й цікаві прикмети.

Наприклад, першим до хати повинен увійти чоловік – тоді протягом року в будинку буде достаток. Не можна позичати на Новий рік, щоб не збідніти.

По погоді на Старий Новий рік судили про врожайність на весь наступний рік. 

Коментування закрито.


Новини обкому профспілки працівників освіти і науки (proncv.org.ua):

Fatal error: Call to undefined function RSSImport() in /sata1/home/users/proncv1/www/hotyn.proncv.org/wp-content/themes/Paradise/index.php on line 51